Tathagata


Idź do treści

Menu główne:


Definicje zdrowiaDefinicje Zdrowia


W najprostszym, słownikowym ujęciu, zdrowie oznacza: „stan prawidłowo funkcjonującego, niedotkniętego chorobą, żywego organizmu”. I tylko tyle.

Światowa Organizacja Zdrowia
(WHO), jeden z organów ONZ, ujmuje tę sprawę szerzej, bardziej zbliżając się do holistycznego pojmowania istoty ludzkiej, przez medycynę Orientu, definiując zdrowie jako:
„stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrego samopoczucia, przy całkowitym braku choroby lub kalectwa”.

Najprościej więc, ale i najbliżej prawdy, można określić zdrowie, jako:
"stan pełnej harmonii - Ciala, Umysłu i Duszy"
( CUD ).

A co znaczy - choroba?

Znów sięgając po słownik dowiemy się, że to: „proces, objawiający się zaburzeniami w prawidłowym funkcjonowaniu części lub całości organizmu”. Koniec, kropka.

Człowiek nie posiadający jakiegokolwiek medycznego wykształcenia, w przypadku jakichś niedomagań, czy to natury fizycznej czy psychicznej, czuje się zagubiony wśród gąszczu rozmaitych opinii i diagnoz stawianych przez przedstawicieli tzw. medycyny konwencjonalnej (akademickiej). Jako przyczyny jego schorzeń podawane są najczęściej zakażenia drobnoustrojami, czynniki środowiskowe, dziedziczne (genetyczne), stres związany z trybem życia, dieta itp. Z niektórymi tezami można się zgodzić, człowiek w pogoni za dobrami materialnymi zatruwa i niszczy środowisko naturalne, a przy okazji siebie. Wskutek rozwoju technicznego ogranicza ruch na świeżym powietrzu, nie ma czasu na relaks, a w pracy wykonuje ruchy w stopniu ograniczonym, przeciążając jedne grupy mięśni, drugie prowadząc natomiast do osłabienia. Wynikające z tych powodów choroby i stany bólowe zagłusza coraz to wymyślniejszymi (i droższymi) lekami syntetycznymi, nie bacząc na to, że i one w końcu mogą doprowadzić do uszkodzenia wątroby, nerek, zmian w obrazie krwi, zaburzeń przemiany materii, hormonalnych, itd.

Jaka jest prawda? -Człowiek, tak jak i inne organizmy żyjące na tym świecie posiada nieprzeciętne zdolności przystosowawcze. Przykładowo,-drobnoustroje istnieją na Ziemi od mliardów lat, w niewiele zmienionej formie, pomijając oczywiście mutacje powstałe w wyniku różnorakich, nie zawsze mądrych ani koniecznych, prowadzonych zazwyczaj w celach destrukcyjnych(broń biologiczna), eksperymentów naukowych. Teoretycznie nawet te naturalne formy mogłyby zmieść ludzki ród z powierzchni ziemi. Ale przeciwstawia im się system odpornościowy (immunologiczny), który o ile działa prawidłowo, sam wytwarza odpowiednie przeciwciała. Jednak większość ludzi choruje, co jest spowodowane osłabieniem systemu immunologicznego. On z kolei jest osłabiany przez większość czynników wymienionych powyżej. I znowu trzeba brać proszki, coraz więcej, coraz nowszych i droższych(bo importowanych). Nowe są też objawy uboczne, ale kto by na to zwracał uwagę.”Przecież pomogło”. Ale na jak długo. Potem historia się powtarza.... Istne błędne koło. Tylko producenci leków zacierają ręce.
Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy organizm człowieka zostanie doprowadzony przez niego samego do takiego stanu, iż niezbędne będzie niezwłoczne użycie silnych leków, antybiotyków, czy nawet skalpela. A przecież można tego w wielu przypadkach uniknąć obserwując swój organizm i stosując subtelniejsze formy jego harmonizacji.

Przyczyny chorób wg. Medycyny Wschodu

Przyczyną ich, są zaburzenia w energetyce człowieka. Ściślej mówiąc chodzi o: niedobór lub nadmiar energii, jak również blokady w jej przepływie do określonych stref ciała. Już ok. 5000 lat liczy sobie nauka o kanałach energetycznych w ciele człowieka, ich przebiegu i punktach węzłowych, zwanych popularnie Czakrami. W starożytnych Indiach i Tybecie, kanały te nazywane były w sanskrycie „Nadi”, a ich liczba według jednych źródeł wynosiła 72.000, a według innych nawet 350.000.
Najważniejsze były trzy biegnące wewnątrz i wzdłuż kręgosłupa: Shushumna, Ida i Pingala, połączone z siedmioma głównymi czakrami. Liczba wszystkich czakr obliczana była na 88.000.
Obecnie jednak najczęściej spotykamy się z określeniem pochodzącym z chińskiej akupunktury, gdzie kanały energetyczne nazywane są meridianami, w liczbie czternastu(14), a poza siedmioma głównymi czakrami, określone są jeszcze czakry mniejsze, będące jednocześnie punktami akupunkturowymi. (Zainteresowanych szczegółami zapraszam do lektury książek wymienionych w Bibliografii).
W wielkim uproszczeniu-system kanałów i czakr przypomina system klimatyzacyjny wielkiego drapacza chmur, gdzie kanały wentylacyjne są odpowiednikami meridianów, a czakry odpowiednikami wentylatorów i wymienników ciepła. Bo też w istocie, w pełni sprawne czakry bezustannie wirują, pobierając kosmiczną energię życiową Ki (Chi), i wydalając energię zużytą lub zanieczyszczoną.

Przyczyny zaburzeń energetycznych leżą najczęściej w sferze psychiki człowieka. Medycyna chińska wymienia siedem podstawowych czynników emocjonalnych: radość, gniew, smutek, zaduma, żal, lęk i strach, które są normalnymi stanami emocjonalnymi człowieka, i jeśli występują okresowo nie powodują ubocznych skutków. Jednakże, gdy działanie ich jest intensywne i co gorsza długotrwałe, jest wielce prawdopodobne, że doprowadzi to do choroby.

Łatwo jest sobie wyobrazić, co się dzieje w drapaczu chmur, gdy wysiądzie klimatyzacja-zresztą był już na ten temat niejeden film. To samo dzieje się, gdy energia w naszych meridianach jest obniżona lub podwyższona, albo zablokuje się w nich, lub przyspieszy czakra-wentylator. Nasze organy otrzymują za mało lub zbyt wiele energii, co objawia się dysfunkcją w określonych strefach organizmu. W przeciwieństwie do mieszkańców, czy pracowników drapacza chmur, naszych organów nie da się ewakuować, zatem najlepszą metodą jest jak najszybsze udrożnienie kanałów i regulacja poziomu energii, zanim dojdzie do poważniejszych powikłań. Najlepiej za pomocą starożytnych technik medycyny orientalnej, takich jak: akupunktura, akupresura, Shiatsu, QiQong, ReiKi (którą preferuję), Tai Chi, wspomaganych przez techniki medytacyjne, relaksację lub modlitwę.


Ale o tym na następnych stronach.Zapraszam !

Strona główna | Definicje zdrowia | Co to jest Reiki | Wiara i Uzdrowienie | Kontakt | Dar Reiki | Modus Operandi | Muzyka i Afirmacje | Ziola | Mity o odchudzaniu | Fakty o odchudzaniu | Bezsennosc i stres | Sposoby na zdrowy sen | Cholesterol i syndrom X | Niebezpieczne zaparcia | Tajemnica długowiecznosci | 12 sposobow na zdrowa watrobe | Ebooki | Bibliografia | Ciekawe linki | Mapa witryny


Reiki, uzdrawianie, zdrowie, energoterapia, bezpłatne sesje, zioła lecznicze, odchudzanie, rekonwalescencja, zioła, choroby wątroby, marskość, pęcherzyk żółciowy, nadciśnienie, nadwaga, ochudzanie, długowieczność, dieta

Powrót do treści | Wróć do menu głównego